Kontakta oss

Telefon

Fråga och boka

Om ditt ärende gäller förfrågningar och bokningar, kontakta museets kansli på telefon 021-39 80 70 eller e-post vallbyfriluftsmuseum@vasteras.se. Telefontider för förfrågningar och bokningar är helgfri måndag - fredag klockan 10.00-12.00.

Besöks- och leveransadress

Vallby Friluftsmuseum
Skerikesvägen 2
724 80 Västerås

Postadress

Vallby Friluftsmuseum
Kultur-, idrotts- och fritidsförvaltningen
Västerås stad
721 87 Västerås

Museiledning

Katarina Frost, museichef
021-39 80 78
katarina.frost@vasteras.se

Program och evenemang

Nina Larsen, intendent
021-39 80 19
nina.larsen.welander@vasteras.se

Föremålssamlingar

Ulla Blomqvist, intendent
021-39 80 71
ulla.blomqvist@vasteras.se

Djur

Elin Rynger, museibonde och djuransvarig
021-39 80 76
elin.rynger@vasteras.se

Stina Ek Bredgård, museibonde och pedagogansvarig
021-39 80 72
christina.ek.bredgård@vasteras.se

Ulla Fåhraeus, museibonde
021-39 80 77
ulla.fahraeus@vasteras.se

Ann-Maria Alakangas, djurvårdare

Denise Loeper, djurvårdare

Jordbruk och landskap

Ulla Fåhraeus, museibonde
021-39 80 77
ulla.fahraeus@vasteras.se

Trädgård

Elisabeth Håkansson, trädgårdsmästare
021-39 80 79
elisabeth.hakansson@vasteras.se

Marie Blomqvist, trädgårdsmästare säsong
021-39 80 74
marie.blomqvist@vasteras.se

Kansli

Isabella Holmberg, administrativ assistent
021-39 80 86
isabella.holmberg@vasteras.se

Pedagogik

Stina Ek Bredgård, museibonde och pedagogansvarig
021-39 80 72
christina.ek.bredgard@vasteras.se

Andrea Linerstad, pedagog (föräldraledig)
021-39 21 77
andrea.linerstad@vasteras.se

Nina Larsen, intendent
021-39 80 19
nina.larsen.welander@vasteras.se

Gestaltning och byggnadsvård

Jonas Lindblom, museitekniker
021-39 80 73
jonas.lindblom@vasteras.se

Ulla Blomqvist, intendent
021-39 80 71
ulla.blomqvist@vasteras.se

Fastighet och underhåll

Lars Ringemark, fastighetsskötare
021-39 80 68
lars.ringemark@vasteras.se

Jonas Lindblom, museitekniker
021-39 80 73
jonas.lindblom@vasteras.se

Håkan Hultman, hantverkare

Webbredaktion

Nina Larsen, intendent
021-39 80 19
nina.larsen.welander@vasteras.se

Elisabeth Håkansson, trädgårdsmästare
021-39 80 79
elisabeth.hakansson@vasteras.se

Daglig verksamhet

Arbetsledare
021-39 26 01

Om du besöker oss

Öppet alla dagar året runt