
Höstfest
Vi välkomnar hösten med en dag fylld med aktiviteter för hela familjen.
I samarbete med Gröna Västerås anordnas:
Växt- och skördemarknad på torget med Västerås trädgårdssällskap.
Kl 11.00: Föreläsning med Farbror Grön i missionshuset.
Odla kallt: Vi odlar med naturen på ett lekfullt, enkelt och naturligt sätt, helt utan värme och extra belysning. Fröna gror när det är dags för dem att gro och växter kan stå kvar ända in i vintern. Resultatet är minimalt med tillförd energi samt stora skördar och blomsterfägring. Idag sår vi 100 % av alla växter kallt och vi skördar och njuter under hela året under alla årstider. Välkommen in i vår kalla och enkla värld. Alla kan odla kallt!
På programmet står också:
Lin- och ullberedning vid bondgården med Västerås slöjd-och hantverksförening och ungdomar från Teater Oliver.
Försäljning av brända mandlar.
Information och försäljning av honung med Biodlarföreningen.
Lotteri och försäljning av slöjd och hantverk med Västerås Folkdansgilles slöjdsektion.
Häst-och grönsaksbonden kör turer med häst och vagn, 60 kr/person (turerna ställs in vid dåligt väder)
I herrgården kan du uppleva hur man förr tog hand om det man skördat.
Se också om du kan klura ut det hemliga ordet genom att hitta föremål och svara på kluriga frågor, en rolig aktivitet för hela familjen.
Öppet i lanthandeln - inhandla karameller i strut eller se utställningen om handelns historia.
Öppet i byskolan - upplev en gammaldags lektion.
Öppet i arbetarbostaden.
Kl 11-15: Öppet i bergsmansgården - upplev hur man spinner på slända.
I Tenngjutaregården kan du besöka tryckeriet och se tryckpressar, typer, kaster och klichéer. Prova att trycka ett eget kort.
Västerås bokbindargille finns på plats och visar hantverket bokbinderi.
Knyppelgillet visar knyppling i missionshuset från ca kl 12.
Kl 13: Dansuppvisning med Västerås Folkdansgille på torget (på dansbanan vid dåligt väder)
Kl 14: Folkmusik med Västerås Spelmansgille på torget (på dansbanan vid dåligt väder)
Kl 15.30: Djurvandring - följ med djurskötaren som visar och berättar om museets lantrasdjur. Samling vid lanthandeln.
Öppet hos Systrarna på Gaggeska gården och Vallby silversmide
Med reservation för ändringar.